سه‌شنبه 27 شهريور 1397   18:03:01
اخبار
10:041395/9/23 سه‌شنبه
ناطق نوری در همایش مبارزه با فساد: نمی‌شود با تعارف و سمینار و کنگره با فساد مبارزه کرد.

  


به گزارش
اقتصاد آنلاین، علی اکبر ناطق نوری رئیس بازرسی دفتر مقام معظم رهبری در همایش مبارزه با فساد در محل اتاق بازرگانی تهران و در تاریخ 22 آذرماه سال جاری برگزار شد، با اشاره به اینکه، چیز مثل موریانه انقلاب را از داخل پوک می کند: تملق، رودربایستی و باند بازی عنوان نمود: پس از آنکه رژیم شاه با تقسیم اراضی چوب محکمی به کشاورزی کشور زده بود و در آن مقطع کشاورزی نابود شده بود، در مجلس اول با کشت موقت و بند"ج" و تصمیمات تنگ نظرانه به این بار شیشه ای چوب زدیم.

وی افزود: تا نگاه محدود است همین است، لذا همه اقتصاد ما دولتی شد و آنگاه که خواستیم طبق فرمان مقام معظم رهبری سیاست های اصل ٤٤ را اجرا کنیم، دیدیم که چیزی از اصل ٤٤ در نیامد و نگاه تنگ نظرانه و چپ گرایانه موجب خصولتی شدن شد به گونه ای که بخشی را به صندوق های بازنشستگی و بنیادها و تامین اجتماعی و ... واگذار کردیم.
ناطق نوری با اشاره به اینکه سالهاست که می خواهیم با فساد مبارزه کنیم در همه دولت هااین کار را خواستیم انجام دهیم، اما چه شده؟، گفت: دو سال پیش در مرقد امام(ره) گفتم که نمی شود با تعارف و سمینار و کنگره با فساد مبارزه کرد.
 ناطق‌نوری تصریح کرد: ما کمبود قانون در کشور نداریم بلکه زیادی قانون داریم و حتی زیادی قانون برای ما بدبختی شده است به طوری که هر کسی از هر بند و تبصره‌ای که می‌خواهد استفاده می‌کند.
 ناطق نوری تصریح کرد: تقریبا بخش اعظم اقتصاد ما دولتی است و وقتی که رهبر انقلاب اسلامی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای جرأت به خرج دادند و اصل 44 را تبیین و تفسیر کردند و برای خصوصی‌سازی با مسوولان شرع جلسات متعددی گذاشتند، اما می‌بینیم که بعد از چندین ماه چیزی از این جلسات درنیامده است که این مطلب ناشی از نگاه چپ‌گرایانه است.
مشاور و رییس دفتر بازرسی مقام معظم رهبری اظهار کرد: حالا هم که می‌بینیم که به جای خصوصی‌سازی خصولتی شده است. مثلا یک بخش را به بنیاد مستضعفان و بخش دیگر را به تأمین اجتماعی واگذار می‌کنیم که این کار خصوصی‌سازی نیست و اتفاقا از دیدگاه من ضررش بیشتر است.
 ناطق نوری در بخش دیگری از سخنان خود  به نهج‌البلاغه اشاره کرد و مروری به فرمان مالک داشت و خاطرنشان کرد:‌ امیرالمؤمنین در جایی می‌فرماید مردم یک قشر نیستند، اقشار مختلفی هستند که یک عده‌ای اصلاح نمی شوند، مگر اینکه بقیه هم اصلاح شوند و هیچ قشری در جامعه نمی‌تواند خودش را نسبت به قشر دیگری بی‌نیاز بداند.
وی ادامه داد: امیر المومنین می‌فرماید: ای مالک اگر می‌خواهیم مأموری برای سرزمینی تعیین کنی اول تحقیق کن و آزمایش کن و بدون مشورت کسی را سر کار نگذار که اگر خودسر و بی مشورت عمل کنی به جامعه ظلم و خیانت کرده‌ای، همچنین امیرالمومنین به مالک می‌فرمایند حالا که بعد از تحقیق و مشورت می‌‌خواهی مأموری را برای سرزمینی انتخاب کنی فرد با حیا و با ریشه‌ای را که ریشه اسلامی داشته باشد سر کار بگذار.
 وی گفت:‌امیرالمومنین در نهج البلاغه به مالک می‌گوید اگر کسی را دیدی که تخلف می‌کند سریعا اعلام کن و برخورد کن.
وی گفت: در سال 76 اعلام کردم که بنده معتقدم که دولت‌ (همه دولت‌ها) نه کشاورز خوبی است، نه صنعتگر خوبی است و نه تاجر خوبی است، قطعا دولت می‌تواند رسالتش در اقتصاد این است که برنامه‌ریز خوبی باشد تا طرح بدهد، حمایت کند، نظارت کند و مالیات را خوب بگیرد.
ناطق‌نوری با تأکید بر اینکه کشور باید با مالیات اداره شود نه با پول نفت، گفت:‌ دنیا هم این گونه اداره می شود.البته ما مالیات هم نمی‌گیریم،بنده معتقد هستم که مالیات باید بر مصرف باشد نه بر تولید؛ البته من اقتصاددان نیستم و ممکن است که اشتباه کنم.
وی افزود: ممیز و مودی همدیگر را نباید ببینند و در دنیا هم این گونه است؛ چرا که در فروشگاه‌ها مالیات اخذ می شود، اما وقتی مالیات‌گیر برای اخذ مالیات مراجعه می کند، فساد پیش می‌آید.
 همچنین در ادامه این همایش دبیر ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی با اشاره به اینکه با وجود قوانین و مقررات متعددی که در امر مبارزه با فساد اقتصادی در کشور حاکم است اما شاهد آن هستیم که مبارزه با فساد هنوز کارآمد نشده است، تصریح کرد: رویکرد دولت یازدهم در این عرصه، بر سه محور اقدامات پیشگیرانه، مقابله و مبارزه و نیز فرهنگ‌سازی استوار شده است.
کاظم پالیزدار در این همایش با اشاره به اهتمام جدی دولت یازدهم در امر مبارزه و برخورد با مفاسد اقتصادی، تاکید کرد: اگرچه در سطح عالی دولت، برخورد با مفاسد اقتصادی مورد تاکید و پیگیری قرار گرفته است اما به دلیل ناهماهنگی‌های متعددی که وجود دارد بسیاری از پرونده‌های فساد اقتصادی هنوز به سرانجام نرسیده است.

وی افزود: با وجود قوانین و مقررات متعددی که در امر مبارزه با فساد اقتصادی در کشور حاکم است اما شاهد آن هستیم که مبارزه با فساد هنوز کارآمد نشده است بنابراین باید این اتفاق را ریشه‌یابی کرد.
 دبیر ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی با بیان اینکه در امر مبارزه با فساد اقتصادی باید از توان بخش خصوصی و تشکل‌ها نیز استفاده کرد، افزود: رویکرد دولت یازدهم در این عرصه، بر سه محور اقدامات پیشگیرانه، مقابله و مبارزه و نیز فرهنگ‌سازی استوار شده است و این در حالی است که دولت بر این باور است که برخورد باید به عنوان آخرین راهکار مورد توجه قرار گیرد، در ابتدا نباید اجازه داد شرایطی به وجود آید که فساد اقتصادی بروز پیدا کند.
 مشاور معاون اول رییس‌جمهور ادامه داد: هزینه‌های برخورد، به مراتب بالاتر از سایر اقدامات است به گونه‌ای که به دلیل اعمال نظارت‌ها، ریسک‌پذیری و قدرت تصمیم‌گیری بسیاری از مدیران دولتی کاهش یافته است.
پالیزدار با بیان اینکه تعدد قوانین و مقررات، عاملی برای ایجاد فساد است، افزود: تجربه موفق کشورهای جهان نشان می‌دهد که در امر مبارزه با فساد، نظارت بر اقدامات سیستمی مورد توجه قرار گرفته است.
وی تصریح کرد: تلاش دولت بر این است که رابطه میان ارباب رجوع و دولت را کاهش داده و استفاده از سیستم‌های غیرحضوری را گسترش دهد.
 پالیزدار در ادامه با بیان اینکه دولت یازدهم در برخورد با مفاسد اقتصادی عزم جدی دارد و هیچ‌گونه خطوط قرمز را لحاظ نمی‌کند، گفت: در این دولت، سعی شده است که تعامل ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی با قوه قضاییه تقویت شود، اتفاقی که در دولت گذشته در پایین‌ترین سطح ممکن خود قرار داشت و نمایندگان قوه قضاییه در هیچ یک از جلسات این ستاد مشارکت نداشتند.
دبیر ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی با تاکید بر اینکه مبارزه با این پدیده شوم به تنهایی توسط حکومت و دولت امکان‌پذیر نیست، افزود: در این وادی، باید نقش مردم، بخش خصوصی و تشکل‌ها پررنگ شود و این بخش‌ها را به کار گرفت.

شایان ذکر است که در این همایش، نمایندگانی از امور بازرسی و پاسخگویی به شکایات شرکت ملی گاز ایران نیز حضور داشتند.
عكس هاي مرتبط :
تاریخ به روز رسانی:.
  نام نظر    
   
  پست الكترونيك  
   
  وب سایت  
   
 
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید

 
   
     

نظرات
نام نظر    
 
پست الكترونيك    
 
وب سایت  
 
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید

 
 
خانه | بازگشت |


مجری سایت : شرکت سیگما