سه‌شنبه 27 شهريور 1397   18:04:51
09:161395/11/6 چهارشنبه
رییس حوزه نظارت و بازرسی:
فعالیت های ما باید به ارتقای سلامت اداری بیانجامد

محمد دولت‌آبادی از سال 65 وارد صنعت نفت شد و تا شهریور 94، در قسمت‌های مختلف سازمان فعالیت می‌کرد. ولی از شهریور 94 تاکنون، وارد حوزه نظارت و بازرسی شد و تلاش خود را در جهت ارتقای سلامت نظام  اداری به کار گرفت.
ایشان بر این باور است که بازرسی به ارتقای سلامت اداری و در واقع، به اجرای بهینه قانون ارتقای سلامت نظام اداری و مقابله با فساد، کمک می‌کند.پای صحبت ایشان می نشینیم :

                                     *******************************                                    *******************************

امور بازرسی و نظارت را چگونه تعریف می کنید ؟
امور بازرسی و نظارت از دو منظر قابل طرح است؛ مشروعیت و مقبولیت
مشروعیت بر مبنای دین  از بخشی از عهدنامه نامه امیرالمؤمنین (ع) به مالک اشتر به دست می‌آید که فرمودند: «ثُم تَفقَد اعمالهُم، و ابَعثِ العُیونَ من اهلِ الصدقِ و الوفاءِ علَیهِم، فان تعَاهُدکَ فی السرِ لاموُرهم حدوهُ لهُم علَی استعمالِ الامانهِ و الرفقِ بالرعیهِ.»
«پس در کارهای کارگزارانت وارسی کن و ارباب راستی و وفا را بر آنان مراقب ساز که بازرسی نهانی در کارشان، آنان را به   امانت داری و نرمی با مردمان وادار می‌سازد.»
مبنای اداری هم به شورای دستگاه‌های نظارتی و نماینده قوه مجریه در این شورا یعنی سازمان برنامه و بودجه مربوط می‌شود. از نگاه دولت، دفاتر بازرسی و پاسخگویی به شکایات به دفاتر مدیریت عملکرد تغییر یافته است و برای این دفاتر نیز وظایف و مأموریت‌هایی در نظر گرفته اند.
مقبولیت: به عملکرد بازرسی بازمی‌گردد که برای افزایش مقبولیت چهار مقوله باید مد نظر قرار گیرد:
اتقان رأی: یعنی اینکه در گزارش‌ها باید حرف درست را به درستی مطرح کنیم و کارمان را مستندسازی کنیم.
اطاله: در این مورد هرچه رسیدگی ما به امور محوله سریع‌تر باشد، بهتر است؛ که این امر  در مقبولیت مؤثر خواهد بود.
اطلاع رسانی: گزارش به موقع به مسئولین مربوطه و عموم ارباب رجوع عامل مؤثر در افزایش مقبولیت است و در این راستا باید رعایت اصول طبقه بندی اطلاعات، ارتباطات و فعالیت های بازرسی بشود واطلاع رسانی  شفاف باشد
اقتدار: این مقوله مرتبط به فرهنگ سازی، ساختار سازمانی و نگاه مدیریت ارشد است و همچنین به کارایی و کارآمدی فعالیت ها و پیگیری امور بازرسی هم در آن نقش دارد. خلاصه امور بازرسی را واقعا بپذیرند.
با این مقدمه سراغ مفاهیم ‹‹نظارت›› و ‹‹ بازرسی›› می رویم؛
نظارت یعنی مراقبت و نگاه کردن که دو وضعیت برای آن متصور است نظارت ‹‹استطلاعی›› که نتیجه را رصد می‌کند و نظارت ‹‹ استصوابی›› که برای رسیدن به نتیجه بهتر یعنی نتیجه ای که ما را به هدف نزدیک‌تر می‌کند، مشارکت فعال دارد.
برای این نوع نظارت، امور بازرسی در جریان تدوین برنامه های استراتژیک و عملیاتی حضور دارد .
بازرسی یعنی تفتیش که معطوف به فرآیندهاست و انطباق با مقررات . انجام صحیح فرآیند، هدف این فعالیت  است.
لطفا پیرامون فعالیت های بازرسی توضیح دهید.
سه نوع بازرسی در فعالیت های ما پیش بینی شده است
الف)- بازرسی دوره ای: این نوع بازرسی در چهار محور  منابع انسانی، امور مالی، عملیات و بهره برداری , مناقصات و اجرا  تنظیم شده است.
اجرای کار در این نوع بازرسی بدین صورت است که ابتدا با شرکت های فرعی و مدیریت ها مکاتبه می کنیم و پس از دریافت پاسخ از سوی آنها به بازرسی از شرکت مربوطه می پردازیم  که هدف از آن اطمیان از  حسن جریان امور است  لذا در این نوع بازرسی نگاه ما پیشگیرانه است
ب)- بازرسی موردی: پس از دریافت شکایات ,  اعلام , اطلاع , خبرکه ماهیت بازرسی داشته باشد برای کشف حقیقت و بدون مکاتبه قبلی پیرامون موضوع بازرسی به مأموریت اعزام خواهیم شد.
ج)- بازرسی تکمیلی: اگر در بازرسی دوره ای و یا موردی به گلوگاه رسیدیم و امکان وجود سوء جریان مشاهده شد به طور ویژه به مأموریت اعزام و مقوله مزبور را به دقت و با هدف کشف سوء و فساد بررسی می کنیم.
برای افزایش اثر بخشی چه اقداماتی را انجام دادید؟
اثر بخشی کارهای ما در ارتقای شاخصهای سلامت ادرای ظاهر می شود لذا همه کوشش ما برای ارتقای این امر و مقابله با فساد است .
اولویت گذاری مسئولین محترم بر موضوعات بازرسی ونظارت , اطلاع از نگاه استراتژیک و برنامه های مربوطه , دریافت بازخورد از نتیجه اقدامات  , مارا در افزایش اثر بخشی یاری میرساند.
 
جایگاه همیاران بازرسی را بیان کنید؟
با توجه به اینکه قرار است امور بازرسی هسته کوچک متخصص و متعهد و  گستردگی وسیع داشته باشد از همیاران بازرسی که  نیروهای متخصص و متعهد هستند در بازرسی دوره ای استفاده کرده ایم  که بسیار اثر بخش و مفید بوده است.
گروه دیگر از همیاران، بازرسان ماده 91 قانون مدیریت خدمات کشوری هستند که  که کارشان مقابله  با فساد و رشوه وسوئ استفاده از مقام وموقعیت اداری  است  ویاران نامحسوس ما هستند.
همینجا وظیفه خودم میدانم از همه این عزیزان تشکر و قدردانی نمایم .
کلام آخراینکه فعالیت های ما باید به ارتقاء سلامت اداری بیانجامد و از بروز سوء جریان و فساد جلوگیری کند امیدوارم مسئولین محترم بیش  از پیش با این حوزه همکاری کنند.

                                                                                                        خبرنگاران : آقای یزدانی- خانم زمانی

تاریخ به روز رسانی:.
  نام نظر    
   
  پست الكترونيك  
   
  وب سایت  
   
 
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید

 
   
     

نظرات
نام نظر    
 
پست الكترونيك    
 
وب سایت  
 
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید

 
 
خانه | بازگشت |


مجری سایت : شرکت سیگما